Trudność zawodu lekarza weterynarii to głównie brak możliwości słownego porozumienia się z pacjentem. Niejednokrotnie objawy u zwierzęcia są niespecyficzne lub słabo zaznaczone, jednak właściciel widzi, że jego podopieczny czuję się źle, jest smutny lub coś go boli. Niestety, nasz zwierzak nie powie nam co mu dolega. Takie przypadki są trudne do rozwikłania przez lekarza, dlatego szeroka diagnostyka, doświadczenie, wiedza i dobry sprzęt są niezbędne, aby spojrzeć w głąb problemu, znaleźć przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie.
Przychodnia weterynaryjna Vet Centrum oferuje szeroki zakres usług diagnostycznych, w tym badanie ultrasonograficzne i badanie radiologiczne.
BADANIE ULTRASONOGRAFICZNE (USG)
USG jest metodą badania obrazowego, wykorzystującą ultradźwięki do wizualizowania tkanek. Jest to badanie nieinwazyjne, za pomocą którego możemy śledzić obraz i pracę narządów w czasie rzeczywistym.
Nasza Przychodnia wyposażona jest w wysokiej klasy aparat ultrasonograficzny Easote MyLab 30 Vet Gold z kolorowym dopplerem, pulsacyjnym, ciągłym i tkankowym oraz trzema głowicami: mikrokonweksową oraz dwoma głowicami kardiologicznymi. Ten zestaw pozwala nam badać psy i koty różnych ras, obrazować struktury położone głęboko, jak i powierzchownie. Aparat posiada wszystkie funkcje umożliwiające badania echokardiograficzne, w tym moduł EKG.
W Vet Centrum mają Państwo możliwość wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, klatki piersiowej, tarczycy, jak również dzięki badaniu dopplerowskiemu ocenić przepływ krwi w naczyniach, ukrwienie narządów miąższowych, czy unaczynienie zmian o charakterze nowotworowym. Ponadto wykonujemy pełne badanie echokardiograficzne wraz z opisem.
Badanie USG jamy brzusznej może dostarczyć lekarzowi wiele informacji dotyczących narządów wewnętrznych i pomóc w postawieniu właściwego rozpoznania. Dzięki tej metodzie diagnostyki możemy obrazować takie struktury, jak pęcherz moczowy, nerki i nadnercza, macica i jajniki, żołądek, jelita, wątroba, drogi żółciowe, śledziona, trzustka, prostata
Wskazania do badania usg jamy brzusznej :
- bóle brzucha
- powiększenie obrysu jamy brzusznej
- urazy
- krwawienia z przewodu pokarmowego, dróg moczowych lub dróg rodnych
- wypływ z dróg rodnych
- problemy z oddawaniem moczu lub kału
- biegunki
- wymioty
- utrata masy ciała
- wyczuwalne guzy
- ciąża prawidłowa oraz patologiczna
- inne (w celu wyjaśnienia nieprawidłowych wyników badania klinicznego lub badań laboratoryjnych)
Diagnostyka ultrasonograficzna klatki piersiowej dotyczy płuc, śródpiersia, jamy opłucnej i ściany klatki piersiowej. Pozwala nam na szybkie i pewne rozpoznanie odmy opłucnowej, obrzęku płuc, a także jest ważne w diagnostyce zapaleń, zatorowości płucnej, niedodmy, nowotworów płuc i opłucnej.
Wskazania do badnia usg klatki piersiowej:
- urazy klatki piersiowej
- podejrzenie wysięku do jamy opłucnowej
Badanie USG tarczycy i przytarczyc jest niezbędnym uzupełnieniem badań laboratoryjnych, w trakcie diagnostyki chorób tych gruczołów. Często pozwala nam ustalić przyczynę występowania problemu lub wykluczyć powiązanie zmian w poziomach hormonów z pierwotną chorobą tego narządu. W trakcie badania ultrasonograficznego tarczycy i przytarczyc oceniamy ich wielkość, strukturę, kształt i echogeniczność.
Jedną z najczęściej występujących patologii gruczołu tarczycy są nowotwory, które mogą być przyczyną nadczynności tarczycy. Ponadto badanie ultrasonograficzne umożliwia nam rozpoznawanie niedoczynności tarczycy, torbieli, zapalenia, jak również chorób przytarczyc.
Wskazania do badania usg tarczycy i przytarczyc:
- stwierdzona nadczynność i niedoczynność tarczycy
- zmiany w poziomie hormonów tarczycy
- zmiany wytwórcze w obrębie szyi
- hiperkalcemia
Oddawanie moczu
Aby lekarz mógł prawidłowo zobrazować pęcherz moczowy i ocenić jego funkcjonowanie, zwierzę nie może oddawać moczu na 3h przed badaniem. Psa można przynieść na rękach lub prowadzić na smyczy uniemożliwiając mu obwąchiwanie drzew czy trawy. Kotu należy schować kuwetę lub nie wypuszczać na zewnątrz.
Karmienie
Jelita wypełnione treścią pokarmową oraz gazem znacznie utrudniają prawidłowe wykonanie badania usg. W związku z tym należy odpowiednio przegłodzić zwierzęta. Psy nie powinny jeść ok. 12h, koty 8-12h. W celu usunięcia gazu z przewodu pokarmowego, na 2h przed badaniem podajemy Espumisan w postaci kapsułek lub syropu dla niemowląt. Kotom należy podać 1 kapsułkę lub 1/3 łyżeczki syropu, zaś psom, w zależności od wielkości 1-2 kapsułki.
Od powyższych czynności możemy odstąpić w nagłych stanach tj. urazy, ropomacicze, rozszerzenie żołądka itp.
BADANIE RADIOLOGICZNE (RTG)
RTG jest techniką obrazowania wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie. To nieinwazyjne badanie, w szybki sposób pozwala nam zdiagnozować nieprawidłowości w budowie prześwietlanych tkanek. Zdjęcia rentgenowskie stanowią nieodzowną część diagnostyki w praktyce weterynaryjnej.
RTG jest szczególnie pomocne w przypadku niedrożności przewodu pokarmowego. Takie badanie wykonujemy przy użyciu środka kontrastującego, który podajemy doustnie pacjentowi, a następnie wykonujemy serię zdjęć. Pozwala nam to na uwidocznienie zmian patologicznych w konkretnym miejscu przewodu pokarmowego np. ciała obce.
W Vet Centrum mają Państwo możliwość wykonania badania w kierunku dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, jak również rtg z kontrastem układu moczowego.
Nasza Przychodnia wyposażona jest w aparat rentgenowski oraz ciemnię do niezwłocznego wywoływania zdjęć rentgenowskich, dzięki którym mamy możliwość rozpoznawać :
- urazy i schorzenia układu kostnego (złamania, zwichnięcia, wady wieku młodzieńczego, nowotwory)
- urazy i schorzenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego
- schorzenia klatki piersiowej i jamy brzusznej
- choroby zębów i przyzębia
- ciążę oraz określać liczbę płodów
- Osoba przytrzymująca zwierzę musi mieć ukończone 18 lat. W badaniu nie mogą brać udziału kobiety w ciąży, osoby z chorobą nowotworową i chorobami tarczycy.
- W celu ochrony właściciela zwierzęcia przed szkodliwym działaniem promieni, stosujemy fartuchy ochronne.
- Jeśli konieczne jest znieczulenie pacjenta przed badaniem RTG, niezbędna jest 12h głodówka. Zalecamy również wcześniejsze badania krwi.
- Radiogramy są przechowywane w archiwum Vet Centrum przez okres 2 lat.