Jeżeli planują Państwo wyjazd za granicę ze swoim psem, kotem lub fretką, albo chcą Państwo profilaktycznie oznakować swojego zwierzaka (np. na wypadek zaginięcia czy kradzieży), zapraszamy do Przychodni Vet Centrum, gdzie możemy „od ręki” wykonać dla Państwa taką usługę.
Nasi lekarze posiadają uprawnienia do wystawiania paszportów dla zwierząt domowych towarzyszących, który jest niezbędnym dokumentu do przekroczenia wraz ze zwierzęciem granicy Polski (według „Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych”).
Chce zabrać swojego pupila za granicę, co muszę zrobić?
- Oznakować zwierzę, poprzez implantację mikroczipu (transpondera).
Czip posiada swój niepowtarzalny 15-cyfrowy numer. Jest wprowadzany pod skórę, między łopatkami lub na szyi. Odczyt mikroczipu odbywa się za pomocą specjalnego czytnika.
- Wyrobić paszport.
Paszport ważny jest w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Monako, Watykanie, Andorze i na Islandii. Zawiera dane dotyczące właściciela i zwierzęcia, jak również datę implantacji mikroczipu, szczepień i profilaktyki przeciwpasożytniczej.
- Wykonać wszystkie niezbędne szczepienia, badanie kliniczne i profilaktykę przeciwpasożytniczą.
Zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie (zgodnie z dyrektywą UE, pierwsze szczepienie możliwe jest u zwierząt powyżej 12 tygodni życia i uzyskuje ważność po 21 dniach po podaniu szczepionki, uznawane jest szczepienie dokonane po wprowadzeniu mikroczipu).
Warunki przewozu zwierząt, różnią się w zależności od kraju, do którego zamierzamy wyjechać. Dlatego ważna jest odpowiednio wczesna wizyta w Przychodni, aby dokładnie rozplanować terminy zabiegów.
Implantacja czipu przeprowadzana jest w Vet Centrum bardzo szybko i bezboleśnie, niwelujemy w ten sposób stres zwierzęcia i oszczędzamy Państwa czas.
Numery czipów, wraz z danymi zwierzęcia i jego opiekuna rejestrowane są w Międzynarodowej Bazie Danych SAFE-ANIMAL. Rejestracji może dokonać lekarz weterynarii lub właściciel zwierzęcia.